Лохину цінують не лише за смакові якості, але й за корисні властивості її плодів, які підтверджені багатьма науковими дослідженнями. Регулярне вживання ягід лохини (причому не важливо, виросли вони на болоті або у вашому саду) сприяє уповільненню процесу старішання головного мозку і омолодженню організму в цілому. А завдяки унікальній комбінації органічних кислот і рослинних гормонів ягоди лохини покращують роботу щитоподібної залози, захищають від атеросклерозу і хвороб серця, мають судинорозширювальну, протизапальну, протипухлинну, жовчогінну та сечогінну дії.
Щоб лохина щороку радувала вас своїм урожаєм, ще на етапі посадки потрібно врахувати потреби рослини в освітленості, ґрунті, вологості тощо.
МІСЦЕ ПОСАДКИ
Лохина — рослина світлолюбна, тому для її посадки вибирайте добре освітлену сонцем ділянку, можна розташовану на невеликій височині. Однак при цьому вона повинна бути захищеною від протягів і холодних північних вітрів.
ЧАС ПОСАДКИ
Лохину можна садити як восени, так і навесні. Весняна посадка проводиться до того, як на рослині розпустяться бруньки, осіння — з середини осені, після збору врожаю.
Якщо ви придбали саджанець лохини у контейнері, то посадити його можна у будь-який час: навесні, восени і навіть влітку.
Якщо хочете щороку збирати гарний урожай лохини, висаджуйте не один, а кілька різних сортів рослини, тому що ця культура потребує перехресного запилення.
ПОСАДКОВА ЯМА
Розмір посадкової ями для лохини залежить від типу ґрунту. Зазвичай їх рекомендують робити 60х60 і глибиною пів метра на відстані півметра один від одного для низькорослих сортів, одного метра для середньорослих сортів і 120 см для високорослих сортів. Між рядами дистанція має бути від 3 до 3,5 метрів.
Стінки та дно ями бажано розпушити, щоб вони могли пропускати до коріння повітря. Потім необхідно створити в ямі кислий субстрат, щоб лохина розвивалася нормально – покладіть на дно верховий торф, змішаний з тирсою, хвоєю та піском, додайте туди для окислення ґрунту 50 г сірки, ретельно все перемішайте і ущільніть.
ҐРУНТ
Лохина, на відміну від більшості садових культур, надає перевагу ґрунтам з підвищеним рівнем кислотності (pH не вищий за 3,5-4,5). Якщо земля у вашому саду цим параметрам не відповідає, заповніть посадкові ями спеціальною ґрунтосумішшю, що складається з 5 частин рудого верхового торфу, 2 частин хвойної тирси і 1 частини піску. Є варіант придбати ґрунт в агро магазині або просто накопати в сосновому лісі.
УДОБРЕННЯ
На корінні лохини знаходиться мікориза — грибниця симбіотичних видів грибів. Саме завдяки їй рослина отримує з ґрунту мінеральні речовини і воду. Мікориза може жити тільки у кислому середовищі. За умови внесення органічних добрив (перегній, компост, курячий послід і т. д.) ґрунт стає лужним і мікориза гине. У результаті кущ припиняє поглинати з ґрунту вологу та поживні речовини і незабаром гине. З цієї причини підгодівля лохини органікою заборонена.
Якщо ґрунт на вашій ділянці слабокислий, нейтральний або слаболужний, крім основних підгодівель двічі протягом сезону вносьте сульфат амонію (за інструкцією). Крім того, щоб підкислити ґрунт, 2 рази на місяць поливайте лохину розчином лимонної кислоти (2 ч. л. на 3 л води) або 9 %-вого оцту (150-200 мл на 10 л води).
Хочемо звернути вашу увагу, що внесення в ґрунт оцту чи лимонної кислоти може зашкодити кореневій системі і саджанець може загинути. Тому краще обирайте перевірені добрива з вмістом азоту: ЧИСТИЙ ЛИСТ ДЛЯ ЛОХИНИ. Але восени користуйтесь фосфорно-калієвими добривами без азоту.