Весняна обрізка лохини проводиться до появи перших бруньок, коли сокорух ще не почалася, краще робити це навесні. Правильне формування та освітлення крони, а на старих плантаціях – омолодження рослин, має на меті збільшення кількості та якості плодів.
У лохини квіткові бруньки формуються у верхній частині однорічних гілок, а ростові бруньки – тільки в нижній частині. Залежно від сили зростання пагона квіткові бруньки виникають по всій його довжині або тільки верхня брунька стає квітковою. Формування зайвого числа квіткових бруньок призводить до нестабільного плодоношення.
Формування, омолодження та освітлення кущів лохини проводимо в кінці зими або на початку весни.
Раннє обрізування може стимулювати пошкодження кущів морозом. Не слід також обрізати кущі занадто пізно (після початку вегетації), тому що речовини, накопичені в корінні, вже переміщаються до верхівки росту вгору пагону і обрізка тим часом призведе до втрати цих речовин. Намагайтесь обрізувати не дуже сильно, адже це затримує зростання молодих пагонів, що послаблює кущі.
Осіння обрізка. Початок обрізки проводимо відразу після збору врожаю, але перед закінченням вегетації обрізка може змусити рослини відновити зростання. Вторинні прирости зазвичай не встигають одерев’яніти і тому їх часто знищують перші осінні заморозки.
Після обрізки, кущі мають бути схожі на букву “V”, що полегшить проникнення сонячних променів усередину крони. Мета обрізки – збільшення розміру плодів, тому на кущі варто залишити менше плодоносних пагонів. Оптимальна кількість – сім чи вісім плодоносних пагонів. Велике загущення пагонів у кущі може спровокувати збільшення проблем із сірою пліснявою.
ПЕРШИЙ РІК ПІСЛЯ ПОСАДКИ ЛОХИНИ
Якщо ви не здійснили обрізку в перший рік після посадки, то лохина швидко вступить у плодоношення, але цвітіння та плодоношення послаблюють вегетативне зростання молодих рослин. І в результаті пагону слабшають, а надалі дають мало урожаю. Тому рекомендується у перший рік вирощування лохини провести обрізку. Недостатнє плодоношення стимулює сильне вегетативне зростання рослини, що принесе користь у наступні роки.
ЧАСТКОВА ОБРІЗКА
Видалення пошкодженої гілки є основною метою часткової обрізки гілок верхньої частини пагонів. Часткова обрізка (укорочування) пагонів виконується з метою поліпшення якості ягід, тому що в результаті такої обрізки зменшиться їх загальна кількість на одному кущі. Крім того, укорочування пагонів може допомогти рослині витримати посуху в умовах спекотного клімату на насадженнях без поливу.
Варто зазначити, якщо попередньо було якісно виконана основна обрізка, то локальна (часткова) обрізка може взагалі не знадобитися.
Слаборослі кущі вимагають більшої обрізки, ніж сильнорослі кущі, оскільки обрізка стимулює вегетативне зростання. Крім того, особлива увага має бути приділена сортам з розлогою формою куща. Розлогі пагони повинні бути видалені, але слід бути обережним, щоб залишити достатньо пагонів для плодоношення.
ЯКІ ПАГОНИ ПОТРІБНО ВИБИРАТИ ДЛЯ ОБРІЗКИ?
В першу чергу для обрізки обирають зламані та пошкоджені пагони та пагони які уражені шкідниками та хворобами. Усі сильно травмовані пагони мають бути повністю видалені. Пагони з травмами та пошкоджені шкідниками потрібно також видаляти. По-друге, потрібно видалити пагони, які контактують між собою, щоб запобігти появі ран та інфекцій. По-третє, видаляють ті пагони, які за межі куща в міжрядді, що у майбутньому може заважати нормальному руху міжряддями.
Правильно сформований кущ повинен мати вертикально спрямовані пагони, але при цьому форма куща повинна бути дещо розлогою для забезпечення нормального проникнення світла. Якщо збір врожаю здійснюється механізовано, кущі повинні бути сформовані вертикальніше, на відміну від тих, де збір врожаю здійснюється вручну. На завершальному етапі обрізки потрібно видалити короткі, сильно розгалужені пагони, а також ті, які ніколи не отримують достатньої кількості світла. Якщо такі пагони залишити для плодоношення, ягода на них дозріє значно пізніше і, швидше за все, не буде зібрана.
Виконуючи обрізку, потрібно видаляти пагони якомога ближче до основи, наскільки це можливо. Не слід залишати пеньки розміром 10-15 см. Вони гнитимуть і можуть виступати як джерело захворювання.